przyjazd 09 maj 24
wyjazd 10 maj 24
10 najlepszych atrakcji w okolicy Olsztyna

10 najlepszych atrakcji w okolicy Olsztyna

  1. HP Park Hotele
  2. Hotel Olsztyn
  3. Blog
  4. 10 najlepszych atrakcji w okolicy Olsztyna
02 czerwca 2023

10 najlepszych atrakcji w okolicy Olsztyna – sprawdź co warto zobaczyć

Olsztyn jest piękny i ciekawy, ale można go zwiedzić w dwa – trzy dni. Dlatego spędzając urlop na Warmii, dobrze jest sprawdzić 10 najlepszych atrakcji w okolicy Olsztyna, by wybrać te, które najlepiej zobaczyć!

Szlakiem zamków: Zamek Biskupów Warmińskich

Zamek w Lidzbarku powstał w latach 1350-1401 na miejscu niewielkiego pruskiego miasteczka Lecbarg, położonego w ramionach rzek Łyny i Symsarny. Jego sława i sława miasta związana jest z decyzją o lokalizacji tu stałej siedziby biskupów warmińskich, którzy od 1243 r. sprawowali na Warmii władzę świecką i duchową. Od tego czasu, aż do 1795 r. na zamku lidzbarskim gościli wybitni Polacy, wybitni przedstawiciele kultury polskiej: Łukasz Watzenrode, Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Stefan Wydżga, Andrzej Chryzostom Załuski, Adam Stanisław Grabowski. Ostatnim biskupem warmińskim, zamieszkałym na zamku lidzbarskim, był Ignacy Krasicki. Po jego wyjeździe w 1794 r. opuszczony budynek stopniowo niszczał. W 1927 r. zamek poddano gruntownej renowacji i utworzono w nim muzeum regionalne. W 1963 roku zamek został przejęty przez Muzeum Warmii w Olsztynie, uznany za pomnik historii i wpisany do grupy „0” rejestru zabytków. Dziś jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur. W zamku odbywają się wystawy dawnego uzbrojenia, pamiątek biskupich i malarstwa. Okolice Olsztyna zapewniają kilka innych zamków, które również są warte zobaczenia.

Muzeum Medycyny w średniowiecznym szpitalu we Fromborku

Początki szpitala we Fromborku nie są znane. Prawdopodobnie już w XIV wieku miejscowa kapituła założyła we Fromborku pierwszą skromną jałówkę, prawdopodobnie drewniano-glinianą, z dachem ze słomy. Najstarsza udokumentowana budowa lub rozbudowa Szpitala Św. Ducha miała miejsce w latach 1426-1433. Jej założycielem był kapłan kapituły, kanonik Arnold von Datteln.

Szpital św. Ducha z XV wieku otrzymał plan silnie wydłużonego, prostokątnego budynku z kaplicą od wschodu i domem szpitalnym od zachodu. Mury szpitala wzniesiono w technice szachulcowej, a murowana była jedynie kaplica po stronie wschodniej oraz tzw. dom gotycki po stronie zachodniej. Dach pokryto słomą lub trzciną pokrytą strzechą. Wewnątrz znajdowały się trzy pokoje: dwie dla ubogich i jedna dla chorych. Oprócz nich po zachodniej stronie znajdowała się łaźnia, kuchnia, jadalnia i mały salon.

Na początku XVI wieku istniejące mury ryglowe zastąpiono murowanymi, uzyskując jednolite podłużne elewacje z otworami okiennymi w formie wąskich szczelin. Następnie dach kryty strzechą został zastąpiony dachem ceramicznym. Ostatecznie pod koniec XVII wieku budowla przybrała kształt wydłużonego prostokąta w trójnawowym układzie bazylikowym. Po wschodniej stronie znajdowała się kaplica. Pod zachodnią częścią szpitala znajdowała się grupa średniowiecznych piwnic ze spiczastymi, kolebkowymi sklepieniami. Wzdłuż nawy znajdowało się dwanaście niskich cel dla chorych oraz pomieszczeń na jadalnię, kuchnię i aptekę, otwartych arkadami do sali głównej i połączonych ze sobą. Do szpitala z zewnątrz przylegała latryna.

Szpital św. Ducha wraz z kaplicą jest jedynym tego typu zabytkiem w regionie, a ponadto jest bardzo dobrze zachowany. Dziś ma układ z przebudowy barokowej, ale widoczne są liczne elementy późnogotyckie. Obecnie w szpitalu działa Oddział Historii Medycyny Muzeum św. Mikołaja Kopernika. Najcenniejszymi elementami wystroju wnętrz są malowidła ścienne z początku XV wieku, zachowane w kaplicy św. Anny. Zobaczyć można także dwa piece łazienkowe z początku XV wieku. Od południa do szpitala przylega uprawiany przez mnichów ogród – zielnik, z uprawą ziół leczniczych.

Skansen Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Zwiedzając skansen, możemy odbyć podróż w czasie i przestrzeni. W Olsztynku eksponowanych jest 77 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Litwy Mniejszej, wybudowanych w XIX i XX wieku. Są to budynki mieszkalne i gospodarcze (m.in. młyn wodny, wiatraki, olejarnia, kuźnia, wędzarnia, warsztat garncarski) oraz drewniany kościół. Ich wyposażenie pokazuje, jak wyglądało codzienne wiejskie życie i obrzędy w minionych wiekach. W zbiorach kultury i sztuki ludowej muzeum znajduje się ponad 10 tys. eksponatów. Klimat dawnej wsi przywołują organizowane tu imprezy oraz zwierzęta gospodarskie cieszące się szczególnym zainteresowaniem dzieci. Muzeum powstało w 1909 roku jako Muzeum Wsi w Królewcu, ówczesnej stolicy Prus Wschodnich. W 1938-1942 został przeniesiony do Olsztynka. Obecnie w skład muzeum wchodzą również dwa budynki w centrum miasta: Salon Wystawowy przy dawnym kościele oraz Dom Mrongowiusza. Tuż za rogiem działa kolejne muzeum – w budynku ratusza; to Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka.

Warte zobaczenia w okolicy Olsztyna

Oprócz najbardziej znanych miejsc, które możemy podziwiać na Warmii i mazurach znajdują się tutaj także mniej rozpoznawalne, ale równie warte zobaczenia ciekawe miejsca w okolicy Olsztyna.

Muzeum Miejskie w Dobrym Mieście

W dobrym mieście warte zobaczenia są cztery zabytkowe kamienice z przełomu XVII i XVIII wieku przystosowane są do ekspozycji prezentujących twórczość dawnych rzemieślników. Należą do nich zrekonstruowane warsztaty usługowe z początku XX wieku: szewskie i rymarskie, krawieckie i fryzjerskie, a także studio fotograficzne i piekarnia z przybudówką mieszkalną. Dodatkowo jeden dom zaadaptowano na galerię sztuki prezentującą prace lokalnych artystów, a w drugim stała wystawa historyczna dotycząca okresu napoleońskiego w regionie i historii Dobrego Miasta. W muzeum odbywają się warsztaty rzemiosł tkackich, koronkarskich, garncarskich i fotograficznych.

Uzdrowisko w Gołdapi

Malowniczo położone na skraju Puszczy Rominckiej miasteczko jest pierwszym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach. Jego borowinowo-klimatyczny profil jest korzystny w leczeniu schorzeń układu ruchu, układu oddechowego, krążenia oraz zaburzeń psychosomatycznych. W Puszczy Kumieckiej działa sanatorium, a przy promenadzie nad jeziorem Gołdap znajduje się pijalnia wód mineralnych i leczniczych oraz tężnie solankowe (długość 220 mi wysokość 8 m). Doprowadzana do wież solanka tworzy mikroklimat z dużą zawartością jodu, wapnia, magnezu, potasu, sodu, bromu i fluoru. Aktywny wypoczynek umożliwiają szlaki piesze i rowerowe, plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego, a zimą trasy narciarstwa biegowego oraz stok na Pięknej Górze koło Gołdapi.

Barczewo – rodzinne miasto Feliksa Nowowiejskiego

W Barczewie zachowały się zabytki upamiętniające XIV-wieczne pochodzenie miasta. Jednak najsłynniejsza osoba związana z Barczewem urodziła się tutaj w XIX wieku. Był to wybitny kompozytor, dyrygent, organista i chórmistrz Feliks Nowowiejski (1877-1946), który napisał m.in. popularną pieśń patriotyczną „Rota” i pieśń „O Warmio moja miła”, zwaną też „Hymnem Warmii”. W 1946 r. na cześć artysty zmieniono nazwę miasta na Nowowiejsk, ale nazwa została usunięta zaledwie trzy miesiące później. Dziś pomnik kompozytora stoi przy szkole podstawowej w Barczewie, a w miejscu jego domu znajduje się Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego. Wyświetla pamiątki po artyście, takie jak rękopisy i kopie jego muzyki, przedmioty osobiste, książki, obrazy, biurko i fortepian, na którym grał. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy i spotkania naukowe, prowadzone są lekcje gry na instrumencie. Corocznym wydarzeniem upamiętniającym kompozytora i popularyzującym jego muzykę jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej imienia jego imienia, z którego najważniejsze koncerty odbywają się w Barczewie.

Stare Miasto w Reszlu

Może poszczycić się najlepiej zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym w regionie. Większość klimatycznej zabudowy staromiejskiej pochodzi jednak z XIX wieku, gdyż poprzednia była trawiona przez pożary. Starszą budowlą jest monumentalny kościół św. Piotra i Pawła; inne zabytki gotyckie to zamek i most (tzw. most wysoki) na rzece Sajnie. Park wzdłuż rzeki otacza Stare Miasto od południa i wschodu. W centrum układu przestrzennego znajduje się czworoboczny rynek z klasycystycznym ratuszem zbudowanym w latach 1815-1816. Inną charakterystyczną budowlą jest późnobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela. Już pod koniec XIV wieku w Reszlu funkcjonowała sieć wodociągowa, a jej część funkcjonowała do 1971 roku.

Muzeum Gazownictwa Warmii i Mazur w Górowie Iławeckim

Obiekt prezentuje linię technologiczną do produkcji gazu z węgla kamiennego. Został otwarty w 1994 roku w zabytkowej gazowni, która działała w latach 1908-1945 i 1964-1992. Zwiedzający mogą tu również obejrzeć m.in. stare gazomierze, kuchenki gazowe i piekarniki. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. W Górowie Iławeckim działa także Muzeum Miejskie ze zbiorami militariów oraz przedmiotów związanych z życiem i kulturą regionu. Będąc w mieście, warto również odwiedzić park rekreacyjno-sensoryczny wokół Stawu Garncarskiego.

Planując wycieczki dookoła Olsztyna

Planując jednodniowe wycieczki dookoła Olsztyna nie można zapominać także o różnorodnych atrakcjach, które nie tylko nas zadziwią, ale pozwolą też odpocząć.

Elżbieta Park w Bartoszycach

Atrakcyjny teren rekreacyjny położony u podnóża Góry Zamkowej. Składa się ze stawu w kształcie serca i ścieżki spacerowej wzdłuż rzeki Łyny. Park założył w 1903 r. pierwszy starosta bartoszycki Heinrich von Gottberg dla upamiętnienia zmarłej żony Elżbiety. Dał miastu obszar 2,78 ha, który w kolejnych latach został zaaranżowany według projektów bydgoskiego architekta ogrodów Larassa, twórcy m.in. Placu Waltera Simona w Królewcu. Park powstał dzięki staraniom Towarzystwa Upiększania Miasta założonego w 1887 r. oraz fundacji prywatnych.

Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim

Nowoczesny kompleks basenowo-rekreacyjny wykorzystujący wody termalne zapewnia pełną gamę atrakcji wodnych i usług dodatkowych. Strefa Aktywnych Łaźni Termalnych obejmuje baseny (pływające, wielofunkcyjne i dla dzieci), niecki jacuzzi oraz sezonową Dziką Rzekę. W strefie Term Relaks można korzystać z basenów (solankowych, wellness, zewnętrznych hipertermalnych), wanien jacuzzi oraz kanału przepływowego. Strefa Wellness oferuje szeroką gamę zabiegów. Strefa Saun to: sauna fińska i parowa, sanarium, grota aromatyczna i solna, basen źródlany i zanurzeniowy, prysznice (wewnątrz) oraz sauna fińska i basen termalny chłodzący (na zewnątrz). W skład Ośrodka Aktywności Zewnętrznych wchodzą: park linowy, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw, boisko sportowe, korty tenisowe, oczko wodne z plażą, altany i miejsca do grillowania.

Planując urlop na Warmii, dobrze jest zdecydować się na jednodniowe wycieczki dokoła Olsztyna, jednocześnie posiadając w nim bazę wypadową. W ten sposób możemy zwiedzić sporo ciekawych miejsc, nie musząc przenosić się z miejsca na miejsce.

zarezerwuj 10% taniej
kod: HP
Zdjęcie prezentu
odbieraj zniżki i prezenty w programie HP PARK Szczegóły wkrótce
Newsletter
Wybierz hotel
  • HP Park Plaza Wrocław****
  • HP Park Olsztyn***
  • HP Park Poznań***
przyjazd 09 maj 24
wyjazd 10 maj 24
zarezerwuj Wybierz hotel

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez B&D Hotels S.A., Grzymalitów 17 , 03-141, Warszawa , Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Niezbędne pliki cookies

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert lub dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa, m.in.: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć. Te pliki są wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Nie wymagają Twojej zgody.

Analityczne pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Wyrażając zgodę na te pliki cookies, zgadzasz się na przetwarzanie danych dotyczących Twojej aktywności na stronie w celach analitycznych.

Marketingowe pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące aktywności użytkownika, produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Zgoda na te pliki cookies oznacza, że Twoje dane mogą być używane do personalizacji reklam oraz analizy skuteczności naszych kampanii reklamowych.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane