Czym jest city break?
Jedni mówią, że to przez świat, który wciąż pędzi do przodu, inni, że jest to rozwiązanie, które pozwala zwiedzić cały świat. Czym jest city break i dlaczego staje się coraz popularniejsze?
City break to weekendowy wypad, w celu odpoczynku i zwiedzenia dowolnego miasta. W trakcie takiego wyjazdu korzysta się zarówno z uroków hotelu, jak i z możliwości aktywnego spędzenia czasu oraz zwiedzania. Jest to sposób na efektowny wypoczynek, a jednocześnie okazja do poznania nowych rejonów.
City break w Olsztynie – jak zaplanować weekend?
Olsztyn, serce Warmii, miasto setki jezior i otaczających je terenów zielonych. W tym wszystkim zatopiona architektura średniowieczna i szereg atrakcji dla każdego. Jak w takim mieście zaplanować weekend?
Jeśli chcecie spędzić city break w Olsztynie, warto wybrać główny nurt przewodni pobytu, choć można zdecydować się na odrobinę szaleństwa i spróbować wielu różnych atrakcji. Każdy bowiem znajdzie tutaj coś idealnego dla siebie. Olsztyn posiada doskonałe zaplecze rekreacyjne, z szeroko dostępną ofertą wypożyczenia sprzętu wodnego. Doskonale poczują się tu także miłośnicy wycieczek rowerowych, dla których dostępnych jest wiele szlaków rowerowych.
Miłośnicy historii i zabytków mogą zdecydować się na wybranie się na Stare Miasto (i nie tylko), gdzie czekają na nich zabytki z Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, a wśród nich Zamek Kapituły Warmińskiej, Brama Wysoka, czy konkatedra pw. Św. Jakuba. W Olsztynie znajdą także chwilę wytchnienia miłośnicy sztuki, którzy mogą wybrać się do Filharmonii lub Teatru im. Stefana Jaracza, a także odwiedzić niejedną galerię sztuki.
Dla osób, które mają ochotę trochę potańczyć, znajdzie się niejeden klub i pub, w którym będzie można spędzić wieczór.
Zwiedzamy Olsztyn – miasto ceglanego gotyku
Olsztyn może poszczycić się jednymi z najlepiej zachowanych zabytków na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Szczególnie polecamy odwiedzić Zamek Kapituły Warmińskiej, na którym mieszkał Mikołaj Kopernik, którego pomnik znajduje się tuż przy amfiteatrze, niedaleko wejścia na Zamek. Polecamy także zagłębić się również w urocze podzamcze, upstrzone ruinami. Idąc nim w stronę Zatorza, natrafimy na jedno z ulubionych miejsc mieszkańców, czyli na ceglany most kolejowy nad rzeką Łyną.
Przy Bramie Wysokiej, która znajduje się przy wyjściu ze Starego Miasta w stronę centrum, możemy także zapoznać się z terenem wykopalisk archeologicznych, które odsłoniły pozostałości średniowiecznego miasta. Natomiast tuż pod Bramą Wysoką znajdują się tory kolejowe upamiętniające pierwsze olsztyńskie tramwaje.
Warto zobaczyć też Bazylikę konkatedralną świętego Jakuba, która w swoim wnętrzu skrywa późnogotycki tryptyk z początków XVI wieku. Jeżeli zwiedzamy Olsztyn latem, koniecznie trzeba wybrać się na jeden z Olsztyńskich Koncertów Organowych.
Olsztyn na weekend – jak spędzić aktywnie?
Osoby, które wolą spędzać czas aktywnie również znajdą coś idealnego dla siebie. Dla zwolenników wycieczek rowerowych polecimy na początek przejazd Łynostradą, która zaczyna się tuż za hotelem HP Park, przy ulicy Kalinowskiego. Oprócz niezapomnianych widoków doprowadzi ona do Parku Centralnego, gdzie można odwiedzić Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” oraz odpocząć korzystając z terenów zielonych. Dojeżdżając do Lasu Miejskiego, dobrze jest wybrać się do Bikeparku Wąwóz, gdzie można przejechać się trasa kolarstwa grawitacyjnego. Na odważnych, również w Lesie Miejskim czeka zjazd tyrolką nad Stadionem Leśnym, o łącznej długości ponad 300 metrów. Stamtąd warto przejechać się nad Jezioro Długie, gdzie czeka na nas przyjemna trasa spacerowa. Można się także wybrać na jeden ze szklaków rowerowych po okolicznych miejscowościach.
Miłośnicy sportów wodnych powinni wybrać się nad Jezioro Ukiel, gdzie znajduje plaża miejska. Wokół niej zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz tereny rekreacyjne. Jeśli jednak wolicie miejsce bez zbędnych tłumów lepiej wybrać się nad jezioro Żbik lub nad Skandę, gdzie wybierają się mieszkańcy miasta. Można także skorzystać z uroków plaży nad Jeziorem Kortowskim, gdzie najczęściej przebywają studenci. Polecamy także skorzystać ze szlaku kajakowego rzeką Łyną lub rzekami Dadaj, Pisa Warmińska i Wadąg.
Olsztyn proponuje także inne, mnie oczywiste atrakcje sportowe jak zespół kortów tenisowych w Jakubowie lub Ośrodek jeździecki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Niedaleko Olsztyna w Miejscowości Naterki znajduje się Pole Golfowe.
Olsztyn nieznany – ciekawostki, które warto odwiedzić
W Naterkach warto także odwiedzić Muzeum maszyn rolniczych Dramiński, czyli skansen wsi Mazurskiej, w którym poznamy nietuzinkową historię regionu oraz mamy możliwość podziwiania największej ilości kieratów końskich na świcie, które zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.
Fani gier planszowych oraz komputerowych powinni odwiedzić także Cybermachinę. Pub, w którym możemy pograć w gry planszowe lub komputerowe, a nawet przypomnieć sobie Pegasusa. W ofercie baru znajdują się także lokalne piwa kraftowe z browaru Kormoran.
Natomiast tuż przy amfiteatrze znajduje się niewielki, bardzo klimatyczny pub, który skrywa urocze poddasze, gdzie można odpocząć i wczuć się w prawdziwy nordycki klimat. Natomiast w ogródku Valhalli, bo o niej mowa spotkać można muzyków, którzy umilają wieczór klimatycznymi koncertami akustycznymi.