Olsztyn: miejsca warte zobaczenia
Olsztyn to niezwykłe miasto. Stolica Warmii. Miasto stu jezior oraz niekończących się terenów zielonych. A to wszystko okraszone przepiękną architekturą i nietuzinkowymi atrakcjami. Niezależnie, czy wybierasz się do Olsztyna na weekend, czy planujesz w tym przepięknym mieście dłuższy pobyt, poznaj miejsca warte zobaczenia.
Co warto zobaczyć w Olsztynie: Stare Miasto
Wybierając się na wycieczkę do stolicy Warmii, wiele osób zastanawia się, co warto zobaczyć w Olsztynie. Przede wszystkim trzeba wybrać się na Stare Miasto. Już od Bramy Wysokiej możemy podziwiać przepiękną, średniowieczną architekturę. Tuż przed Bramą znajdują się również zabezpieczone ruiny średniowiecznego miasta oraz tablice informacyjne poświęcone temu miejscu. Przechodząc pod Wysoką Bramą, dobrze jest spojrzeć w dół. Pod nogami bowiem znajdziemy fragment torów tramwajowych, które pozostały tutaj jako pamiątka po pierwszych Olsztyńskich Tramwajach.
Idąc w dół starego miasta, będziemy mijać urokliwe kamienice pełne sklepów i punktów usługowych, aż dojdziemy do Rynku. Tutaj możemy na chwilę przysiąść na jednej z ławek przy fontannie lub zajrzeć do wnętrza Starego Ratusza, w którym mieści się obecnie Biblioteka Wojewódzka. Tutaj też zjemy doskonałe lody.
Zamek Kapituły Warmińskiej
Następnie ulicą Zamkową udajemy się w kierunku Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik. Tuż przed mostem, zatrzymajmy się przy jego pomniku. Nie zapomnij potrzeć globusa na szczęście! Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr kapituły. Najcenniejszym zabytkiem olsztyńskiego zamku jest tablica astronomiczna, na której Kopernik ustalił dzień wiosennej równonocy. Jest to jedyny instrument astronomiczny na świecie używany przez wybitnego astronoma, zachowany do naszych czasów. W zamku kapituły warmińskiej zobaczymy także unikatową oryginalną drewnianą więźbę dachową z XIV wieku i XV-wieczne drewniane hurdycje (średniowieczny element obronny) – jedyne zachowane na Warmii. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur, prezentujące wystawy związane z historią miasta i regionu ze stałą ekspozycją poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W czasie wakacji muzeum organizuje tzw. czwartki z Kopernikiem – dzień atrakcji dla dzieci ze zwiedzaniem zamku z samym Kopernikiem (aktorem wcielającym się w postać astronoma).
Warto wejść na wieżę zamkową, z której rozpościera się ciekawy widok na Olsztyn. W pobliżu grobli łączącej zamek z miastem znajduje się Amfiteatr im. Czesława Niemena, gdzie organizowane są koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Na końcu grobli stoi tzw. Ławeczka Kopernika – pomnik najsłynniejszego mieszkańca miasta. Legenda głosi, że jeśli potrzesz nos Mikołaja, spełnią się Twoje marzenia.
Park Podzamcze
Po zwiedzaniu Zamku, przechodząc przez Most Zakochanych, udajemy się do Parku Podzamcze, gdzie możemy odpocząć w otoczeniu dzikiej przyrody, tuż nad brzegiem Łyny. W jego okolicy przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego znajdziemy przepiękną Fontannę z Żurawiami, która stanowi miejsce spotkań. Od niej, już niedaleko jest do zabytkowych ceglanych Mostów Kolejowych nad Łyną, które są jednym z ulubionych miejsc mieszkańców. Następnie wracamy spacerem na Stare Miasto, gdzie warto zejść trochę z głównych ulic i przespacerować się tymi bocznymi. To właśnie tam znajdziemy najlepsze herbaciarnie i puby.
Wracając w górę Starego Miasta, koniecznie przejdź w stronę ulicy Pieniężnego i odwiedź Bazylikę Konkatedralną św. Jakuba Apostoła. Gdzie można podziwiać późnogotycki tryptyk z Matką Boską. W okresie letnim koniecznie trzeba wybrać się do niej na Olsztyńskie Koncerty Organowe. Stamtąd udaj się pod Pomnik Żurawi, który znajduje się tuż przy wejściu do Parku Centralnego.
Park Centralny to miejsce wspólnego wypoczynku, w którym znajdują się strefy rekreacji i spokoju. W jego centrum znajduje się Fontanna Układ Słoneczny oraz centrum rekreacji. W kierunku zachodnim od tego miejsca możemy natomiast odwiedzić Miejski Ośrodek Kultury: Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności, w którym poznamy historię rozwoju Olsztyna i jego części industrialnej.
Atrakcje Olsztyna – zbocz z głównych szlaków!
Żeby jak najlepiej poznać wszystkie atrakcje Olsztyna, najlepiej jest zboczyć z głównych szlaków turystycznych. Jednym z takich niedocenianych miejsc jest Park Jakubowo, znajdujący się na Zatorzu. Oprócz przepięknego parku i miejsca spacerowego możemy stamtąd udać się przez Most Justusa w kierunku Źródełka Narzeczonych. To urokliwe miejsce w Lesie miejskim, gdzie powinni wybrać się wszyscy zakochani. Ponoć zaręczyny w tym miejscu przynoszą związkowi nieprawdopodobne szczęście.
Będąc na Zatorzu, można zajść do znajdującej się przy alei Wojska Polskiego, niedaleko parku Jakubowo, Cerkwi Opieki Matki Bożej. Została ona wybudowana z projektu architekta Paula Christiana Zerocha w stylu neogotyckim. Dostępna jest dla turystów w niedzielne poranki. Wokół niej znajduje się aktualnie Park Miejski, który był kiedyś cmentarzem.
Miłośnicy kina powinni natomiast odwiedzić kino studyjne Awangarda 2. Znajduje się ono niedaleko Starego Miasta, w tak zwanym Okrąglaku na Placu Jana Pawła II. Jest to niezwykle urokliwe, bardzo kameralne kino, w którym można obejrzeć nietuzinkowe filmy z całego świata.
Będąc na Starym Mieście, można wybrać się wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, by zobaczyć Kaplicę Jerozolimską, która jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Olsztynie. Aktualnie otoczona jest ozdobnym ogrodzeniem i nie można jej zwiedzać. W jej okolicy warto także zajść na ulicę Zyndrama z Maszkowic, gdzie znajduje się Cmentarz Żydowski, a obok niego budynek Domu Pożegnań, Bet Tahara zaprojektowany przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna.
Osoby, które mają ochotę pozwiedzać nie tylko ziemię, ale także niebo, powinny koniecznie wybrać się do Olsztyńskiego Planetarium przy alei Piłsudskiego. Planetarium w swojej ofercie ma coś dla małych i dużych – pokazy na temat kosmosu, gwiazd i nocnego nieba. Natomiast ci, którzy pragną zobaczyć to na własne oczy, powinny natomiast udać się przez park przy Planetarium na ulicę Żołnierską. Tam znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, usytuowane w zabytkowej Wieży Ciśnień. W dzień można obejrzeć wystawę meteorytów i przyjrzeć się panoramie Olsztyna z tarasu widokowego, natomiast wieczorami prowadzone są obserwacje nieba.
Top10 atrakcji w Olsztynie – te wydarzenia musisz zobaczyć!
Oprócz zabytków i nietypowych miejsc Olsztyn słynie z nietuzinkowych wydarzeń kulturalnych, które przyciągają tysiące turystów. Oto top10 atrakcji w Olsztynie.
Kortowiada to największe juwenalia w Polsce. W połowie maja władzę nad miastem przejmują studenci. Całość kilkudniowych obchodów rozpoczyna się kolorową paradą wydziałów, na której studenci z dumą prezentują koszulki wydziałowe oraz prześcigają się w nietypowych przebraniach. Po odebraniu kluczy do miasta na olsztyńskim Starym Mieście, kolorowy korowód udaje się na Kortowo, gdzie przez kilka dni odbywają się koncerty, imprezy taneczne oraz zabawy do białego rana. Od kilku lat impreza jest biletowana.
OLA! Czyli Olsztyńskie Lato Artystyczne. To nietuzinkowy cykl spotkań, wydarzeń kulturalnych, koncertów i mniejszych imprez, które dzieją się w Olsztynie przez całe lato. W ramach OLA można wybrać się na Olsztyńskie Koncerty Organowe w Bazylice Konkatedralnej albo odwiedzić Olsztyński Amfiteatr, w którym odbywają się koncerty z cyklu Staromiejskich Spotkań z Szantą oraz Festiwalu Jazzowego.
W drugi weekend Lipca, w olsztyńskim Amfiteatrze natomiast odbywają się Olsztyńskie Noce Bluesowe. To międzynarodowy festiwal muzyczny, który przyciąga gwiazdy oraz turystów z całego świata.
Olsztyński Green Festiwal to natomiast gratka dla miłośników letnich festiwali muzycznych. Na Plaży Miejskiej przez kilka sierpniowych dni organizowane są koncerty gwiazd światowej muzyki rozrywkowej.
Olsztyn? Aktywnie!
Olsztyn? Aktywnie! To promocyjna akcja miasta Olsztyna, która zachęcała do aktywnego spędzania czasu w tym mieście. Dzięki niej można skorzystać w wielu atrakcyjnych opcji aktywnego wypoczynku. Olsztyn jest miastem wprost stworzonym do aktywnej rekreacji, dzięki doskonałej infrastrukturze sportowej.
Otwarty w 2015 roku CRS „Ukiel” stał się najpopularniejszym terenem rekreacyjnym w mieście. Położony nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel ośrodek stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Projekt zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel zdobył wiele nagród, znalazł się także w finale międzynarodowego konkursu World Architecture Festival, który odbył się w 2015 roku w Singapurze. W okresie letnim jest kilka strzeżonych kąpielisk, wodny plac zabaw dla dzieci, można wypożyczyć sprzęt sportowy – kajaki, rowery wodne, łódki, żaglówki i wiele innych.
Wokół jeziora biegną wygodne ścieżki spacerowe i rowerowe. Istnieje kilka boisk do siatkówki plażowej oraz jedyna w Polsce hala do siatkówki plażowej ze specjalnie podgrzewanym i sypanym piaskiem. Od kilku lat w CRS „Ukiel” w Olsztynie odbywają się międzynarodowe zawody Pucharu Świata w siatkówce plażowej z cyklu World Tour. Jest też skatepark (zimowy snowpark), boisko do koszykówki, wyciąg nart wodnych, korty do squasha, siłownia i sauna.
Restauracje, kawiarnie, przebieralnie, toalety, prysznice – wszystko to przyczynia się do komfortowego wypoczynku nad jeziorem. W wakacje między CSR „Ukiel” a olsztyńską Starówką jeżdżą meleki.
Miłośnicy rowerów powinni skorzystać natomiast z Łynostrady i otaczających ją atrakcji turystycznych i sportowych. Prowadzi ona z Lidzbarka Warmińskiego do Nidzicy. Natomiast w Olsztynie znajduje się jedenastokilometrowy odcinek miejski, który rozpoczyna się w okolicy Kortowa i dociera aż do Lasu Miejskiego.
W Lesie Miejskim można natomiast znaleźć wiele szlaków pieszych, które pozwalają na obcowanie z dziką naturą. Znajdziemy tam również Parki Linowe, które pozwolą nam na spacer w koronach drzew, a dla odważnych zorganizowana została tyrolka nad Stadionem Leśnym o długości ponad 300 metrów.