Muzea we Wrocławiu – lista jest naprawdę długa i imponująca! W stolicy Dolnego Śląska znajduje się ponad 100 muzeów. Nie sposób zwiedzić je wszystkie, dlatego przygotowaliśmy listę najciekawszych miejsc, w których powinni zagościć amatorzy sztuk pięknych oraz wszyscy ci, którzy pragną poznać historię stolicy Dolnego Śląska. Oto muzea we Wrocławiu, które zdecydowanie warto odwiedzić.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu to pierwsze skojarzenie na hasło “muzeum Wrocław”. Trudno się dziwić – to prawdziwy skarb dla miłośników sztuki. Znajduje się w zabytkowym budynku przy ulicy pl. Powstańców Warszawy i posiada imponującą kolekcję dzieł sztuki polskiej od średniowiecza po współczesność. Znajdują się tutaj zarówno obrazy mistrzów renesansu, jak i dzieła nowoczesnych artystów. Stałe i czasowe wystawy przyciągają zwiedzających swoją różnorodnością i bogactwem artystycznym. Wystawy stałe poświęcone są zarówno sztuce polskiej, w tym śląskiej, jak i europejskiej. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. takie arcydzieła malarstwa jak Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki Pietera Brueghla młodszego czy Śluby Jana Kazimierza pędzla Jana Matejki.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu nie ogranicza się tylko do prezentacji dzieł sztuki. Regularnie organizowane są także wykłady, warsztaty i inne edukacyjne wydarzenia, które pozwalają zwiedzającym poszerzyć swoją wiedzę o sztuce i historii Polski.
Panorama Racławicka
Kto od zawsze marzył, by wejść do środka obrazu, powinien w tym celu odwiedzić to specyficzne i wyjątkowe muzeum we Wrocławiu i odszukać w pobliżu Odry specyficzny, okrągły budynek. Bryła muzeum kojarzy się nieco z plecionym koszykiem, nieco z jakimś postmodernistycznym eksperymentem, a wewnątrz kryje jedno z najciekawszych miejsc we Wrocławiu.
Powstała ponad 100 lat temu, Bitwa pod Racławicami autorstwa malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka jest dziełem unikatowym, być może nawet na skalę światową. Nie tylko ogrom dzieła robi wrażenie, ale też i forma. Specjalne ukształtowanie obrazu, ekspozycji dla zwiedzających i światło sprawiają, że bez użycia najnowszej technologii możemy – dosłownie! – wejść do świata obrazu. Panorama Racławicka robi wrażenie nawet na osobach, które na co dzień nie interesują się sztuką.
Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu
Hydropolis to fascynujące miejsce na mapie Wrocławia, które łączy naukę z rozrywką. Turyści poznają historię wody od początków życia na Ziemi do współczesności. Muzeum podzielone jest na siedem sekcji tematycznych, takich jak: Planeta Wody, Strefa Głębiny czy Ocean Życia. Odwiedzający mogą nie tylko podziwiać eksponaty i wystawy, ale również eksperymentować, bawić się i jednocześnie zdobywać wiedzę na temat wody, bez której niemożliwe byłoby życie na ziemi. Z tego względu muzeum to tak chętnie odwiedzane jest przez najmłodszych turystów.
Arsenał Miejski
Arsenał Miejski we Wrocławiu obejmuje dwa muzea tematyczne: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne. Co ciekawe, sam budynek, w którym mieści się Arsenał Miejski jest zabytkowy – pochodzi z 1459 roku. Pasjonaci militariów obejrzą wystawy poświęcone broni dawnej, palnej oraz białej. Najstarsze zabytki pochodzą z epoki kamienia, dużo miejsca poświęcono również broni średniowiecznej.
W Muzeum Archeologicznym zwiedzający mają szansę zobaczyć najdawniejsze zabytki z rejonu całego Śląska. Najstarsze artefakty mogą liczyć nawet 500 tysięcy lat! Dlatego też Arsenał Miejski zasługuje na miejsce na liście: „Ciekawe muzea Wrocław”.
Muzeum Przyrodnicze
To gratka szczególnie dla rodzin z dziećmi. Zbiory Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego obejmują ok. 3,5 tysiąca gatunków różnych roślin i zwierząt. Na zwiedzających ogromne wrażenie robi szkielet płetwala błękitnego, kolekcja owadów (w tym egzotycznych motyli) oraz ekspozycja szkieletów gadów. Wizyta w Muzeum Przyrodniczym to również rzadka okazja do tego, by zobaczyć szkielety wymarłych gatunków takich jak tur czy jeleń olbrzymi.
Muzeum Farmacji
Wszyscy zainteresowani wyglądem średniowiecznych pracowni alchemicznych powinni skierować swe kroki do trzynastowiecznej kamienicy Pod Złotym Orłem, ponieważ właśnie tam mieści się Muzeum Farmacji. To właśnie alchemicy byli prekursorami współczesnych aptekarzy, dlatego zasłużyli sobie na ważne miejsce w tym muzeum. Oprócz tego w Muzeum Farmacji można podziwiać dawną aparaturę do odmierzania porcji leków, fiolki i inne aptekarskie naczynia. Warta uwagi jest również rekonstrukcja sali sprzedażowej dawnej apteki.
Muzeum Architektury
W całej Polsce znajdują się najróżniejsze muzea, Wrocław jednak może pochwalić się jedynym w całym kraju muzeum, które prezentuje różne style architektoniczne. Muzeum Architektury, bo o nim mowa, pokazuje, jak style w architekturze zmieniały się na przestrzeni wieków. Odwiedzający mogą oglądać szkice, plany oraz fotografie przedstawiające budynki z różnych okresów, a także elementy ozdobne domów śląskich. Niemal każdy, kto przekracza próg tego muzeum, jest pod wrażeniem kolekcji witraży, która obejmuje również najstarszy polski witraż.
Hotel HP Park Plaza we Wrocławiu – komfortowy przystanek dla turystów
Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by odwiedzić wszystkie ciekawe muzea we Wrocławiu. Warto zatrzymać się w mieście co najmniej na weekend. Który hotel Wrocław będzie najlepszy na nocleg? Zachęcamy do wyboru lokalizacji w centrum Wrocławia, co umożliwia szybkie dotarcie do najciekawszych atrakcji w mieście.
Czterogwiazdkowy Hotel HP Park Plaza zaprasza turystów z całej Polski. Zlokalizowany jest w samym sercu Wrocławia, dzięki czemu większość atrakcji jest w zasięgu ręki. Przykładowo do Muzeum Przyrodniczego z naszego hotelu idzie się 11 minut piechotą, zaś do Muzeum Narodowego można dojechać w 4 minuty samochodem (amatorzy spacerów dotrą do Muzeum w 20 minut). Nasza hotelowa restauracja Wrocław oferuje turystom wyśmienite dania, które zaspokoją głód po kilkugodzinnym zwiedzaniu.