przyjazd 26 mar 23
wyjazd 27 mar 23
Hotel Wrocław
Najważniejsze zabytki we Wrocławiu

Najważniejsze zabytki we Wrocławiu

  1. HP Park Hotele
  2. Hotel HP Park Plaza Wrocław
  3. Blog
  4. Najważniejsze zabytki Wrocławia
07 listopada 2022

Niesamowite zabytki i muzea - Wrocław

Wrocław to miasto, które powinna odwiedzić każda osoba fascynująca się historią lub architekturą. Niezależnie od tego, czy ma stać się celem krótkiego weekendowego wypadu, czy dłuższego urlopu, z pewnością dostarczy wielu atrakcji. Zachęcamy do zapoznania się bliżej z tym magicznym miejscem.

Zabytki Wrocławia to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć. Miasto posiada ponad tysiącletnią, niezwykle bogatą historię, a wiele jej świadectw przetrwało do tej pory i można ujrzeć je na własne oczy. Już zwykłe uliczne spacery potrafią zapewnić tutaj ogrom pozytywnych wrażeń.

To właśnie między innymi dzięki temu, Wrocław jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w całej Polsce. Co roku pojawiają się tutaj miliony osób z kraju i zagranicy. Gorąco zachęcamy do dołączenia do tego stale powiększającego się grona.

Jakie muzea wrocławskie warto zwiedzić?

Niewątpliwie Wrocław to jedno z najważniejszych miejsc na muzealnej mapie Polski. Znajduje się tutaj całe mnóstwo wyjątkowych zbiorów o nieocenionej wartości kulturalnej. Przebywając w tym mieście, warto zobaczyć przynajmniej część z nich.

Muzeum Narodowe

To główne wrocławskie muzeum posiadające na stanie blisko 200 tysięcy eksponatów związanych z Wrocławiem, regionem Dolnego Śląska i nie tylko. Wśród nich można znaleźć między innymi obrazy takich twórców jak Kossak czy Matejko.

Panorama Racławicka

Do Muzeum Narodowego należy też Panorama Racławicka, czyli monumentalne i niespotykane dzieło, stworzone przez zespół artystów pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Przedstawia bitwę toczoną w 1794 roku, wygraną przez polskie wojsko pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki z armią rosyjską. Dzięki specjalnemu oświetleniu i perspektywie obraz daje złudzenie wielowymiarowości.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Kolejne warte uwagi muzeum, które zainteresuje nie tylko miłośników historii. Obejmuje wyjątkowe zbiory związane z lokalnym uniwersytetem, a najstarsze z nich pochodzą z XV wieku. W muzeum można również zwiedzić wspaniałe, barokowe sale o reprezentacyjnym charakterze. W Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego organizowane są różnorodne wystawy związane z regionem i nie tylko.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Wśród perełek muzeów wrocławskich warto wymienić również to, które obejmuje swoimi zbiorami sztukę współczesną. Fani historycznych obiektów nie będą zawiedzeni, gdyż gmach muzealny mieści się w powstałym w latach 40-tych ubiegłego wieku niemieckim schronie przeciwlotniczym. Ponadto muzeum organizuje różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, osób niepełnosprawnych, jak i dorosłych.

Top 10 zabytków wartych zobaczenia we Wrocławiu

Zabytki Wrocławia są bardzo liczne i ujrzenie ich wszystkich wymaga naprawdę wiele wysiłku i czasu. Dlatego przed wycieczką do Wrocławia, warto co nieco dowiedzieć się na ich temat i dobrze zaplanować swój wyjazd, tak aby zobaczyć najciekawsze obiekty historyczne i architektoniczne tego miasta. Poniżej przygotowaliśmy subiektywny ranking dziesięciu najciekawszych zabytków, które warto zwiedzić podczas pobytu we Wrocławiu. Zachęcamy do lektury!

1. Rynek

Każdą wycieczkę we Wrocławiu warto rozpocząć od starówki, która budzi zachwyt malowniczymi kamienicami i brukowanymi uliczkami. Fani historii znajdą w tym miejscu wiele ciekawych punktów do odwiedzenia. Centrum rynku zajmuje przepiękny gotycko-renesansowy ratusz z 66-metrową wieżą. Będąc na miejscu, można zwiedzić znajdujące się w jego wnętrzu Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Punktem charakterystycznym starówki jest średniowieczny pręgierz. Niestety obecnie można ujrzeć tylko jego wierną replikę, gdyż oryginał został zniszczony podczas II Wojny Światowej.

Będąc na rynku, warto przejść się wrocławskimi sukiennicami, a także poświęcić chwilę na obejrzenie licznych zabytkowych kamienic znajdujących się w okolicy. Na rynku znajduje się także kultowa Piwnica Świdnicka będąca jednym z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

Do Rynku można dostać się piechotą – mieści się w odległości 10 minut od naszego Hotelu.

2. Dzielnica Czterech Świątyń

Chociaż formalnie rzecz biorąc, nie jest to dzielnica, nazwa już na stałe utarła się w świadomości mieszkańców oraz turystów. Mieszczą się tutaj słynne zabytki Wrocławia o znaczeniu sakralnym. Świątynie znajdują się bardzo blisko siebie, a każda z nich reprezentuje inne wyznanie religijne.

Można zwiedzić prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej i synagogę Pod Białym Bocianem.

3. Ostrów Tumski

Top 10 zabytków wrocławskich nie mogłoby się obyć bez obecności na liście Ostrowa Tumskiego. To właśnie tutaj niegdyś znajdował się gród, a później książęcy zamek Piastów Śląskich. Jego pozostałości wciąż można obejrzeć w podziemiach klasztoru Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame.

Na wyspie znajdują się także takie zabytki Wrocławia jak kościół św. Idziego, kościół św. Marcina, a także Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Ta ostatnia pochodzi z okresu gotyku, ale jej obecna bryła posiada wiele barokowych uzupełnień oraz współczesnych restrukturyzacji dokonanych w ramach naprawiania zniszczeń wojennych.

Niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów turystycznych na wyspie jest również Most Tumski. Jest to stalowa konstrukcja pochodząca z końca XIX wieku. Niedawno przeszła gruntowny remont i można podziwiać ją w pełnej krasie.

4. Pałac Królewski

Jest to mieszczańska rezydencja pochodząca z XVIII wieku. Później stała się rezydencją królewską dla pruskiego władcy Fryderyka II. To właśnie on i jego następcy zlecili rozbudowę siedziby, nadając jej ostateczny, znany z dzisiaj wystrój oraz charakter.

Pałac królewski, podobnie jak i inne zabytki Wrocławia, został poważnie uszkodzony w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano go, ale tylko po części.

Obecnie znajduje się tutaj główna siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jedną ze stałych ekspozycji jest wystawa “1000 lat Wrocławia” obrazująca rozwój miasta na przestrzeni lat. W sąsiednim budynku, który w przeszłości był częścią kompleksu pałacowego, działa Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

5. Hala Stulecia

Zabytki Wrocławia to gratka nie tylko dla fanów średniowiecza. Można obejrzeć tutaj prawdziwą perełkę XX wiecznej architektury modernistycznej w postaci słynnej Hali Stulecia. Wzniesiono ją w latach 1911-1913 według projektu niemieckiego architekta Maxa Berga. Jej kopuła posiada większą średnicę niż rzymski Panteon.

W bezpośrednim sąsiedztwie hali mieści się także zjawiskowa pergola pochodząca z początków ubiegłego stulecia. Obok niej można zwiedzić zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, który jest obecnie wykorzystywany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu jako Muzeum Sztuki Współczesnej.

6. Dworzec Główny

Wyremontowany przed paroma laty gmach Dworca Głównego we Wrocławiu, to punkt obowiązkowy dla turystów- nie tylko tych zafascynowanych kolejami. Budynek powstał w połowie XIX wieku i do dziś imponuje swoim neogotyckim rozmachem. Co ciekawe obecny wygląd dworca jest wiernym odwzorowaniem jego stanu z 1905 roku.

Historia tego miejsca obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Podczas II Wojny Światowej Armia Krajowa przeprowadziła tu udany zamach na niemieckich żołnierzy. Dawniej w podziemiach dworca mieściły się schrony, ale obecnie w ich miejscu znajduje się parking podziemny.

7. Park Szczytnicki

Fani natury również znajdą coś dla siebie we wrocławskim spisie zabytków. Park Szczytnicki to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zwłaszcza, że znajduje się blisko innego punktu z tej listy, czyli Hali Stulecia. Jest to największy park we Wrocławiu, w którym można znaleźć między innymi gaje rododendronowe, rosarium i liczne pomniki przyrody. Początkowo był założony jako prywatny ogród, ale ostatecznie został przejęty przez miasto.

Zwiedzając Park Szczytnicki, koniecznie trzeba odwiedzić założony na początku XX wieku Ogród Japoński. Na jego terenie znajduje się blisko 200 różnych gatunków roślin, z których wiele pochodzi z Dalekiego Wschodu.

8. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród został założony na początku XIX wieku i obecnie zajmuje teren 7,4 hektarów. Znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin szklarniowych i gruntowych. W czasie oblężenia Wrocławia podczas II Wojny Światowej większa jego część uległa zniszczeniu.

W latach 50-tych udało się go odbudować i udostępnić do ponownego zwiedzania. Zawiera przepiękne aleje spacerowe, liczne baseny wypełnione wodną roślinnością oraz urokliwy drewniany mostek wybudowany w latach 60-tych. Od roku 1974 cały obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto uwzględnić na swojej liście obiektów, które warto zwiedzić podczas pobytu we Wrocławiu.

9. Most Grunwaldzki

To imponujący most wiszący o konstrukcji stalowej, stanowiący przeprawę nad rzeką Odrą. Został wybudowany na początku XX wieku według projektu architekta Martina Mayera i inżyniera Roberta Weyraucha.

Pomimo licznych uszkodzeń odniesionych podczas II Wojny Światowej, Most Grunwaldzki przetrwał, choć konieczny był jego gruntowny remont. Dziś można obserwować go w niemal niezmienionej formie. Jedyną różnicą są pylony, które mają mniejszą wysokość niż te przedwojenne. Nie zmienia to faktu, że most ten zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy i przejść się nim z jednego brzegu Odry na drugi.

10. Brama Oławska

Brama została wzniesiona w XIII wieku jako element średniowiecznych fortyfikacji okalających miasto. Niestety nie zachowała się w pełni do dzisiejszych czasów. Mimo wszystko wciąż warto zobaczyć jej fragmenty, które są widoczne w przejściu podziemnym nieopodal placu Dominikańskiego. Obok wejścia znajduje się makieta obrazująca jej pierwotny wygląd.

Wrocław turystycznie - gdzie się zatrzymać?

Idealną bazą wypadową do zwiedzania zabytków Wrocławia jest Hotel HP Park Plaza. Znajdujemy się w samym centrum miasta, dzięki czemu do wielu lokalnych atrakcji można dostać się od nas krótkim spacerem.

W naszym Hotelu czeka na Państwa aż 177 klimatyzowanych pokojów, które umożliwiają pełen relaks pomiędzy intensywnymi dniami wypełnionymi zwiedzaniem miasta. Część z nich posiada fenomenalny widok na rzekę i Wyspy Odrzańskie.

Nasz wykwalifikowany personel jest do Państwa dyspozycji i chętnie udzieli informacji na temat pobliskich wrocławskich zabytków lub pomoże w rezerwacji wejściówek do muzeów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu!

Zamów 10% taniej!
kod: newsletter
Zdjęcie prezentu
odbieraj zniżki i prezenty w programie HP PARK Szczegóły wkrótce
Newsletter
Wybierz hotel
  • HP Park Plaza Wrocław****
  • HP Park Olsztyn***
  • HP Park Poznań***
przyjazd 26 mar 23
wyjazd 27 mar 23
zarezerwuj Wybierz hotel

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania oraz możliwość zmian ustawień plików cookies znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez B&D Hotels S.A., Barska 28/30, 02-315, Warszawa Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności). Zmiany ustawień plików cookies możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert, dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa m.in: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć.

Pliki cookies analityczne

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika,

Pliki cookies marketingowe

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane