Okolice Poznania – atrakcje turystyczne poza miastem
Stolica Wielkopolski obfituje w ciekawe atrakcje, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym turystom. Zapewnia wiele pozytywnych wrażeń fanom historii i architektury, jak i entuzjastom nieco bardziej nowoczesnych form rozrywek. Dzięki temu, wybierając Poznań jako kierunek swojej podróży, można w łatwy sposób zaplanować pobyt w tym mieście, wypełniony wieloma ciekawymi atrakcjami.
Planując wypad do stolicy Wielkopolski, warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko samo miasto ma wiele do zaoferowania. Interesujące są również okolice Poznania, gdzie znajdują się ciekawe i warte odwiedzenia miejsca, które niewątpliwie dobrze jest wziąć je pod uwagę w swoich planach. Zdecydowaną większość z nich można zorganizować jako jednodniowe wycieczki, uwzględniając przy tym zarówno dojazd, jak i powrót do Poznania.
Powodem, dla którego warto zdecydować się na wycieczki dookoła Poznania, jest niewątpliwie możliwość odpoczęcia od zgiełku miasta, przy jednoczesnym odwiedzeniu ciekawych miejsc. Ze względu na fakt, jak dobrze skomunikowana jest stolica Wielkopolski z pobliskimi regionami, dotarcie do nich przebiega szybko, łatwo i przyjemnie.
Okolice Poznania są warte zobaczenia, a udanie się do tych miejsc może stanowić niezwykle atrakcyjne urozmaicenie pobytu w mieście, które odegrało istotną rolę w początkach polskiej państwowości. W związku z tym, zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas propozycjami na jednodniowe wycieczki w Wielkopolsce.
Miejsca warte zobaczenia w okolicach Poznania
Nieopodal stolicy Wielkopolski znajduje się wiele ciekawych, wartych zobaczenia miejsc. W stworzonym przez nas przewodniku uwzględniliśmy kilka z tych, które w naszej ocenie są najbardziej atrakcyjne. Zachęcamy do lektury.
Kórnik i jego atrakcje
Kórnik to niezwykle urocze miasto, położone 20 km na południe od Poznania. Obecnie cieszy się ono dużą popularnością i odwiedzane jest przez liczne grupy turystów. Głównym powodem tak sporego zainteresowania przedmieściem stolicy Wielkopolski, jest piękny zamek w Kórniku z zabytkowym parkiem, interesującym arboretum oraz bogatą i nietuzinkową roślinnością. Nieopodal murów pałacu rozpościera się malownicze Jezioro Kórnickie. Po zbiorniku wodnym pływają natomiast statki, które zabierają turystów w piękny rejs.
Warto wiedzieć, że zamek w Kórniku został wzniesiony jeszcze w Średniowieczu i stanowił reprezentacyjną siedzibę potężnego w tamtym okresie rodu Górków. Co ciekawe, to właśnie z tej posiadłości, która stała się kolejno własnością rodziny Działyńskich, pochodzi oryginalna legenda o Białej Damie. W zamku w Kórniku latami dokonywane były liczne modernizacje. W XIX wieku natomiast został przebudowany i od tamtego czasu jego kształt nie uległ zmianie.
Półwysep Szyja w Bninie
Jeżeli lubią Państwo nietypowe atrakcje, to w okolicach Poznania zdecydowanie ich nie brakuje. Kolejną naszą propozycję, którą niewątpliwie warto odwiedzić, stanowi Półwysep Szyja w Bninie. Miejsce to interesuje przede wszystkim z tego względu, że odnaleziono na jego terenie ślady bytności człowieka, pochodzące z co najmniej V wieku przed naszą erą. Dodatkowo, ojciec Mieszka I – Siemomysł, wzniósł tutaj swój gród obronny. Niestety, dziś nie można go już podziwiać, gdyż uległ zniszczeniu. Warto jednak wybrać się na spacer po Szyi by poobcować z przyrodą i podziwiać dzikie ptactwo podczas łowów. Można dojechać tam samochodem, autobusem podmiejskim, a także pociągiem i przesiąść się na rower.
Zaniemyśl i Wyspa Edwarda
W nieco większej odległości, na południe od Kórnika i Bnina, znajduje się Zaniemyśl. Z centrum Poznania można dojechać tu autobusem komunikacji miejskiej i oczywiście samochodem. Największą atrakcją, jaką szczyci się Zaniemyśl, jest Wyspa Edwarda. Jej nazwę nadano w hołdzie Edwardowi Raczyńskiemu. Krążą pogłoski, że stanowi ona sztuczny twór, który usypano na rozkaz Stanisława, członka rodu Górków. Atrakcją wyspy jest XVIII wieczny budynek w stylu szwajcarskim, należący niegdyś do hrabiego Raczyńskiego. Obecnie pełni on funkcję hotelu i restauracji. Warte zobaczenia są również drzewa, wśród których znajduje się aż 17 pomników przyrody. Wyspę Edwarda z lądem łączy kładka pontonowa.
Rogalin
Ciekawym kierunkiem wycieczki dookoła Poznania, jest Rogalin. To miejscowość oddalona o 20 km od stolicy Wielkopolski, znajdująca się na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na obecność przyrody, piękny krajobraz oraz panujący na tym terenie spokój, jest to doskonały wybór dla osób, które chciałyby wyciszyć się i zrelaksować. Warto zaznaczyć jednak, że poza zapierającymi dech w piersiach widokami, Rogalin ma dużo więcej do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Co można tam zobaczyć? Przede wszystkim:
Pałac Raczyńskich. Aktualnie jest to siedziba Muzeum, będącego oddziałem Muzeum Narodowego Poznaniu. Budynek otacza rozległy park, z wydzielonym ogrodem.
Świątynia rzymska. Wzorowany na świątyni Maison Carree z I w p.n.e. w Nimes we Francji kościół p.w. Św. Marcelina. W jego wnętrzu mieści się mauzoleum hr. Edwarda Raczyńskiego.
Wybór jednodniowych wycieczek do Rogalina polecany jest szczególnie osobom, które dysponują własnym samochodem.
Ścieżka Edukacyjna Bobrowy Szlak
Pozostając na terenie Rogalińskiego Parku Narodowego, warto zdecydować się na pieszą wyprawę Bobrowym Szlakiem. Najlepiej rozpocząć ją na wysokości wsi Czmoniec. Przez ścieżkę edukacyjną prowadzą 3 szlaki:
- Żółty. Długość tej trasy wynosi 1 km i jest przeznaczona głównie dla dzieci.
- Zielony. Powstał z myślą o bardziej wytrwałych osobach, gdyż mierzy 2,5 km.
- Czerwony. Szlak dla zaawansowanych turystów, dla których pokonanie pieszo 4 km to łatwe zadanie.
Przechadzając się Bobrowym Szlakiem, niemal na każdym kroku można podziwiać działalność bobrów:
- Norki,
- Obgryzione i powalone drzewa.
Ponadto, jest tu dostępna również wieża widokowa, z której rozpościera się widok na rozlewisko Warty, a nieopodal znajduje się Rezerwat Przyrody Krajkowo. Słynie on z występowania kormorana czarnego i czapli siwej.
Wielkopolski Park Narodowy, Osowa Góra, Kolej Drezynowa
Osoby, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach, szczególnie docenią możliwości, jakie oferuje im teren Wielkopolskiego Parku Narodowego. Aż 5 imponujących tras o łącznej długości ponad 85 km, pozwalają na zapoznanie się z wartościami kulturowymi, a także przyrodniczymi tego imponującego regionu. Najkrótszy szlak mierzy 8 km, natomiast najdłuższy – 13 km.
Do Parku można dostać się m.in. z Mosiny, a niezwykle interesującym sposobem zwiedzania terenu, jest przejażdżka koleją drezynową do Osowej Góry, która rozpoczyna się na stacji Pożegowo. W Osowej Górze warto natomiast udać się na wędrówkę po Gliniankach i dotrzeć do wieży widokowej, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Wielkopolski Park Narodowy.
W te malownicze okolice uda się dotrzeć zarówno samochodem, jak i autobusem podmiejskim oraz pociągiem. To także doskonały pomysł na wycieczkę rowerową.
Dom Arkadego Fiedlera – Puszczykowo
Na granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego, tuż za Mosiną, znajduje się Puszczykowo. Miasto to rozsławia Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – popularnego podróżnika. Ponadto, mieści się tam również przystań wodna Puszczykowo – Niwa.
Do Puszczykowa można dostać się z Poznania samochodem, autobusem podmiejskim, a także pociągiem. Dokładnie tak jak w przypadku Wielkopolskiego Parku Narodowego, teren ten przypadnie do gustu entuzjastom jazdy na rowerze.
Tajemnicza wieża w lesie – Szreniawa
Kolejnym punktem, zachęcającym do odbycia wycieczki dookoła Poznania, jest Szreniawa. We wsi tej znajduje się wieża – Mauzoleum Bierbaumów. Decydując się na wyprawę do Szreniawy, warto odwiedzić również Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego oraz Wystawę Agrolotnictwa. Ciekawą opcją będzie także udanie się do Browaru Szreniawa i spróbowanie różnych rodzajów piwa. Do Szreniawy najlepiej dojechać samochodem.
Wycieczki dookoła Poznania – gdzie się zatrzymać?
Hotel Park Plaza w Poznaniu to doskonała baza wypadowa na jednodniowe wycieczki poza miasto. Za sprawą atrakcyjnej lokalizacji, niemal w samym centrum miasta, goście hotelowi mają zapewniony łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, która dociera do wielu atrakcji zlokalizowanych na terenie Wielkopolski. To rewelacyjny wybór dla osób, które stawiają na podróże autobusami i pociągami.
W naszym hotelu dbamy także o zmotoryzowanych klientów. Oferujemy przestronny, monitorowany parking, który pomieści 80 samochodów osobowych. To sprawia, że bez względu na to, jak długo będzie trwała wycieczka dookoła Poznania, nasi goście będą mieli pewność, że po powrocie z wyprawy, zawsze będzie czekało na nich miejsce parkingowe.
Wycieczki w okolice Poznania są niezwykle atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, dostarczającą ogromu pozytywnych wrażeń, a jednocześnie dosyć wyczerpującą. Dlatego też tak ważnym jest, aby miejsce noclegowe, w którym zatrzymają się osoby odwiedzające Poznań, było komfortowe i umożliwiało im wygodny wypoczynek i pełną regenerację. Tego właśnie można spodziewać się po wybraniu noclegu w Hotelu HP Park Plaza w Poznaniu. Posiadamy bogatą ofertę komfortowych, klimatyzowanych pokoi, z pięknym widokiem na Jezioro Maltańskie. Cena noclegu obejmuje także bufet śniadaniowy, obfitujący w świeże produkty, pochodzące od lokalnych dostawców. Nasze menu uwzględnia preferencje żywieniowe odwiedzających nas gości, w związku z czym każdy znajdzie smakołyki odpowiadające jego wymaganiom.
Poza śniadaniami, nasi klienci mogą stołować się również w restauracji hotelowej, prowadzonej przez niezwykle utalentowanego, wielokrotnie nagradzanego szefa kuchni. Dania, które przygotowuje, stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia. Można wybierać spośród potraw mięsnych, wegetariańskich i wielu, wielu innych.
To tylko część z udogodnień, jakie oferuje nasz poznański Hotel HP Park Plaza. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami i dokonywania rezerwacji noclegów. W razie pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.