Jarmark Bożonarodzeniowy Poznań każdego roku przyciąga do stolicy Wielkopolski tłumy turystów z całej Polski. Wszystko za sprawą licznych atrakcji, które przygotowywane zostają z myślą o dzieciach, dorosłych oraz seniorach, co sprawia, że warto odwiedzić Betlejem Poznańskie i poczuć cudowną magię Świąt.
Co roku wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie wydarzeniem, jakim jest Jarmark Bożonarodzeniowy Poznań. Od kiedy można podziwiać piękne iluminacje i robić zakupy u licznych wystawców? Przykładowo w 2024 roku oficjalne otwarcie nastąpiło już 16 listopada, dzięki czemu świąteczne miasteczko można było podziwiać na Placu Wolności aż przez 52 dni, bo do 6 stycznia. W tym miejscu warto dodać, że Jarmark Poznań to tak naprawdę nie jedno, lecz dwa wydarzenia. Podobnie jak w dwóch poprzednich sezonach na zwiedzających czekał też Jarmark Bożonarodzeniowy na targach. Mowa oczywiście o Międzynarodowych Targach Poznańskich, na których świąteczna atmosfera utrzymała się do 31 grudnia. Dlatego nie można pominąć tego jarmarku tym bardziej że zajął zaszczytne czwarte miejsce w konkursie Best Christmas Market in Europe... Zaplanuj city break w Poznaniu i spędź weekend pełen wrażeń ze Świętym Mikołajem z mroźnej Laponii.
Jarmark Świąteczny w Poznaniu — co czeka na odwiedzających?
Organizatorzy każdego roku dbają o to, aby każdy kto odwiedzi jarmark świąteczny Poznań, poczuł magię Świąt i zauroczył się tym, co tam zobaczy. Oto kilka przykładów tego, co czeka na odwiedzających.
- Stoiska z rękodziełami — wśród licznych stoisk są te, na których można kupić unikalne prezenty, przepiękne ozdoby świąteczne i lokalne wyroby rzemieślnicze.
- Stoiska gastronomiczne — nie może zabraknąć miejsca, gdzie można byłoby się posilić i skosztować tradycyjnych oraz lokalnych potraw, takich jak pierogi, pyra z gzikiem, słodkie wypieki czy grzane wino, a całość dopełnia atmosfera pachnąca pieczonymi kasztanami.
- Świąteczne iluminacje — jednym z ważniejszych punktów, które odpowiadają za bajkowy klimat, są iluminacje. Miasto oświetlają tysiące światełek, co tworzy niezwykle magiczną atmosferę.
- Atrakcje dla dzieci — są to m.in. zjeżdżalnie, karuzele, warsztaty dla dzieci i wiele innych. Szczegółowo zostanie to opisane w dalszej części artykułu.
- Koncerty i występy — Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu obowiązkowo oznacza koncerty i występy artystyczne. Warto dodać, że w 2024 r. na otwarciu jarmarku na MTP wystąpił poznański artysta Mezo.
- Szopki – żaden jarmark z prawdziwego zdarzenia nie ma racji bytu bez szopki bożonarodzeniowej, a ten w Poznaniu słynie z najbardziej okazałych, głównie za sprawą Ojców Franciszkanów. Jedną z największych w Europie można było podziwiać w kościele przy placu Bernardyńskim, w której umieszczono ponad 300 figur — w tym także tych ruchomych, stąd też śmiało można powiedzieć, że sercem poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego jest właśnie szopka,
- Warsztaty — jedną z atrakcji dla osób w każdy wieku jest możliwość uczestnictwa w warsztatach, gdzie można nauczyć się robić ozdoby świąteczne lub inne rękodzieła.
Jarmark Bożonarodzeniowy Poznań Plac Wolności to doskonała okazja, aby poczuć magię Świąt i spędzić cudowny czas z rodziną i przyjaciółmi.
Atrakcje dla najmłodszych
Betlejem Poznańskie na Placu Wolności, jak i jarmark na Międzynarodowych Targach Poznańskich przyciągają każdego roku całe rodziny, a to oznacza, że nie może zabraknąć na nich atrakcji dla najmłodszych. Zatem na jakie atrakcje dla dzieci w Poznaniu można było liczyć do tej pory? Kilkuletnie pociechy mogły skorzystać z karuzeli z reniferami oraz klasycznej kolejki. Podobnie jak w poprzednich edycjach nie zabrakło też łosia Marcina, który w gwarze poznańskiej opowiadał świąteczne historie i wywoływał uśmiech na twarzach maluszków. To jednak nie koniec punktów na świątecznej mapie, których nie można było pominąć.
Z małymi dziećmi obowiązkowo bowiem trzeba było odwiedzić dom Świętego Mikołaja. W środku można było spotkać jego mieszkańca z siwą brodą, który chętnie pozował z dziećmi do zdjęć i rozdawał im upominki. Cała rodzina mogła też udać się na wielkie Młyńskie Koło, które umożliwiało podziwianie panoramy miasta z wysokości 33 metrów. Wieczorami, gdy Stary Rynek był oświetlony pięknymi iluminacjami, każdego ogarniał zachwyt — niezależnie od wieku. Co ważne, mimo inflacji cena wstępu na Młyńskie Koło pozostawała niezmienna od 2018 roku i wynosiła 25 złotych za osobę dorosłą i kilka złotych mniej za dziecko... Dzieciom świetną zabawę zapewniała również Fabryka Elfów. Zakup biletu indywidualnego oznaczał 2 godziny wyśmienitej zabawy, ponieważ w Fabryce Elfów trwały intensywne przygotowania do świąt. Maluchy wraz z Elfem Przewodnikiem uczestniczyły w zabawach ruchowych, pisały list do Świętego Mikołaja oraz spotykały się z nim, a jeśli został wykupiony bilet do pracowni warsztatowej, mogły pomalować akrylową bombkę, udekorować piernika i stworzyć własną szyszkę. Maluszki nie musiały zostawać same, ponieważ bilet obejmował wejście dla jednego dziecka i jednego opiekuna. W Wielkiej Fabryce Elfów były możliwe też zapisy na wejścia grupowe i urodzinowe... Jednym słowem Poznań Jarmark Bożonarodzeniowy to moc słodyczy, gier i zabaw, czyli tego wszystkiego, co dzieci kochają najbardziej.
Betlejem Poznańskie — kilka słów o historii wydarzenia
Planujecie odwiedzić Betlejem Poznańskie w przyszłym sezonie i jesteście ciekawi, jaka jest jego historia? Otóż jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalno-rozrywkowe, organizowane w okresie świątecznym, które nawiązuje do tradycji bożonarodzeniowych i po raz pierwszy odbyło się w 2000 roku. Betlejem Poznańskie to innymi słowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu, który odbywa się na Starym Rynku oraz w jego okolicach. Początkowo jarmark wyglądał nieco skromniej, jednak z uwagi na to, że z roku na rok cieszył się coraz większym zainteresowaniem, to też zaczęło przybywać straganów, a władze miasta przygotowywały coraz to bardziej spektakularne atrakcje. Obecnie Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Wolności oraz jarmark świąteczny na targach przyciągają prawdziwe tłumy i są prawdziwym widowiskiem. Poza stałymi punktami imprezy, takimi jak chociażby szopka bożonarodzeniowa z żywymi zwierzętami, są też imprezy cykliczne. Od 2006 roku na jarmarku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, czyli Ice Festiwal. Co roku jest całe mnóstwo atrakcji, a miejscowi śledzą informacje prasowe o wydarzeniach, żeby nie przegapić żadnego z cudownych koncertów czy innych występów artystycznych, które pozwalają poczuć cudowną magię świąt. Na jarmarku można też kupić pyszne lokalne wyroby, ozdoby choinkowe, a także zaopatrzyć się w świąteczne upominki.
Poznań Ice Festival — Festiwal Rzeźby Lodowej
Od kilkunastu lat Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu ozdabiają przepiękne rzeźby lodowe. W 2024 r. po raz osiemnasty zjechali się do stolicy Wielkopolski mistrzowie rzeźbienia w lodzie, którzy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą rzeźbę. Poznań Ice Festival 2024 odbył się w tym roku na Starym Rynku i przyciągnął dwudziestu czterech rzeźbiarzy m.in. z Japonii, Australii, USA oraz Meksyku. Główny konkurs odbył się 8 grudnia i trwał osiem godzin od 9:00 do 17:00. W tym czasie mistrzowie tworzyli swoje arcydzieła. Osiemnasta edycja lodowego święta obejmowała również konkurs małej rzeźby, Speed Ice Carving oraz lodowe atrakcyjne warsztaty dla dzieci. Jako ciekawostkę warto dodać, że Ice Festival będący jedną z atrakcji na jarmarku świątecznym wpisany jest na listę Światowego Stowarzyszenia Rzeźbienia w Lodzie i stanowi jeden z konkursów odbywających się w ramach Mistrzostw Świata Rzeźbienia w Lodzie. Kto wygrał konkurs w 2024 r.? W konkursie głównym laureatem pierwszego miejsca został duet z Filipin, natomiast nagrodę publiczności otrzymała para rzeźbiarzy z Japonii. Grupa medialna pikplus.pl na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia kulturalne i to właśnie za pośrednictwem tej strony można zobaczyć jakie rzeźby można było podziwiać na poznańskim rynku.
Silent disco, czyli wyjątkowa impreza na Poznańskim Betlejem
W 2024 r. kolejną atrakcją dla młodzieży oraz dorosłych była wyjątkowa zimowa edycja Silent Disco, która trwała od 21 listopada do 19 grudnia. W każdy czwartek można było przyjść, odebrać słuchawki i tańczyć w rytm wybranej przez siebie muzyki. O cudowną atmosferę podczas disco na terenie Placu Wolności dbało trzech DJ'ów. Każdy z nich grał muzykę na innym kanale, dzięki czemu osoba, która otrzymała słuchawki, mogła sama zadecydować, do jakich nut chce się bawić. Co istotne, wypożyczenie słuchawek było bezpłatne. Zimowa edycja Silent Disco mimo niskich temperatur cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozwalała w oryginalny sposób spędzić miło czas na wydarzeniu, jakim jest Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu Betlejem.
Nocleg w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego
Szukasz hotelu na jarmark, z którego szybko i sprawnie przemieścisz się na Stary Rynek? Hotel Park w Poznaniu to doskonały wybór na nocleg i to nie tylko z powodu świetnej lokalizacji, chociaż ta jest bardzo doceniana przez gości, ponieważ obiekt znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta oraz malowniczych terenów zielonych. Tym samym wszystkie główne atrakcje miasta są w zasięgu ręki, a poza tym można odpocząć w malowniczej scenerii przyrody. Dlaczego jeszcze warto spędzić grudniowy weekend w Poznaniu w Hotelu HP Park?
- Komfortowe pokoje — wyróżniają się tym, że są nowocześnie urządzone i dobrze wyposażone, co zapewnia wygodę.
- Usługi dodatkowe — hotel oferuje różnorodne udogodnienia, takie jak restauracja oraz sale konferencyjne, co czyni go odpowiednim miejscem zarówno na wypoczynek, jak i na spotkania biznesowe.
- Przyjazna atmosfera — pracownicy hotelu wykonują swoje obowiązki na najwyższym poziomie, są doceniani za życzliwość, gościnność i profesjonalizm, co sprawia, że każdy gość czuje się tutaj wyjątkowo.
- Dostęp do atrakcji — w niedalekiej odległości znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak Stary Rynek, Ostrów Tumski czy Muzeum Narodowe, co ułatwia zwiedzanie miasta, a także zapewnia szybkie dotarcie na Jarmark Bożonarodzeniowy Betlejem Poznańskie.
- Otoczenie — hotel otoczony jest parkiem, co daje możliwość relaksu na świeżym powietrzu oraz spacerów w pięknej scenerii.
Reasumując, wybierając Hotel HP Park w Poznaniu można liczyć na komfortowy pobyt w dogodnej lokalizacji z szeroką gamą udogodnień. Zobacz program wydarzeń artystycznych i zarezerwuj pobyt w hotel Poznań.
Jarmark świąteczny atrakcją dla każdego
Organizatorzy, planując atrakcje na Jarmark Bożonarodzeniowy na targach MTP oraz na Placu Wolności zadbali o to, żeby każdy odwiedzający był zadowolony — dziecko, młodzież, dorosły oraz senior. I to nie tylko ze względu na iluminacje, występy artystyczne i atrakcyjne warsztaty, ale też lodowisko i... przystępne ceny. Wprowadzono bowiem senioralne poniedziałki, rodzinne środy i studenckie czwartki, kiedy to określone grupy mogą liczyć na specjalne rabaty. Na Starym Rynku czekała też XIX-wieczna karuzela wenecka oraz wystawcy, którzy oferowali dla młodszych zabawki, dla starszych rękodzieła, miody i inne słodkości. Warto też wspomnieć o Poznańskim Szlaku Legend dla Dzieci, bowiem ulice zdobiły dekoracje świetlne, które nawiązywały do lokalnych historyjek. Przy każdej z instalacji był umieszczony kod QR, dzięki któremu można było zapoznać się z daną legendą.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Wolności oraz Międzynarodowych Targach Poznańskich co roku oferuje całe mnóstwo wrażeń, które zostają w pamięci na długo. Dlatego zaplanuj czas tak, aby móc spotkać się z Mikołajem z mroźnej Laponii i podarować sobie oraz swoim najbliższym odrobinę świątecznej magii. Hotel Park w Poznaniu to idealne miejsce na nocleg, z którego jest doskonałe połączenie do Betlejem Poznańskiego oraz na jarmark na terenie targów.