W dzisiejszych czasach podróżowanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Dzięki nowoczesnym środkom transportu możemy dotrzeć niemal w dowolne miejsce na ziemi. Nie wszystkim jednak podróż kojarzy się z czymś przyjemnym. Są wśród nas tacy, którzy odczuwają reisefieber. Co to takiego? Jak sobie poradzić ze stresem przed podróżą? Podpowiadamy!
Reisefiebier – co to takiego?
Reisefieber (czyt. rajzefiber) to słowo pochodzące z języka niemieckiego, powstałe w wyniku połączenia dwóch wyrazów: ‘die Reise’ – podróż; oraz ‘das Fieber’ – gorączka. Reisefieber oznacza więc „gorączkę podróży”. Mianem tym określa się stan, w którym doświadczająca go osoba odczuwa napięcie, stres, a nawet strach przed wyjazdem, związany z opuszczeniem bezpiecznego domu i wyruszeniem w nieznane. Negatywne odczucia mogą być połączone z ekscytacją, co tworzy wybuchowy koktajl emocjonalny.
Czym się objawia strach przed podróżą? Osoby cierpiące na tę przypadłość już na kilka dni przed wyjazdem mogą odczuwać napięcie oraz podenerwowanie, które w ciele manifestuje się poprzez somatyczne objawy takie jak: wzmożona potliwość, problemy ze snem, ucisk w żołądku czy biegunki.
Osoby odczuwające lęk przed podróżą miewają natarczywe myśli, które podpowiadają im, że na pewno czegoś zapomniały lub wydarzy się coś złego. Czarne scenariusze rysujące się w głowie skutecznie kradną radość z nadchodzącej podróży, nawet jeśli ma to być wyjazd na długo oczekiwany urlop.
Stres przed podróżą wiąże się również z poczuciem przytłoczenia wielością zadań. Do codziennych obowiązków dochodzą te związane z zaplanowaniem podróży, pakowaniem walizek, załatwieniem niezbędnych formalności itp. W efekcie osoba, która doświadcza strachu przed podróżą, czuje się zmęczona i przeciążona, zanim jeszcze opuści progi własnego domu.
Silne, niekiedy sprzeczne odczucia (ekscytacja i lęk) fundują przeżywającej je osobie huśtawkę emocjonalną. Może się ona objawiać wahaniami nastrojów, napadami płaczu lub złości, co dodatkowo wyczerpuje cierpiących na reisefieber.
Lęk przed podróżą – jak go opanować?
Strach przed podróżą potrafi zniszczyć radość z wakacji, powoduje również szereg niepożądanych dolegliwości przed wyjazdami służbowymi, które mogą negatywnie wpływać na jakość pracy osoby doświadczającej „gorączki podróży”. Na szczęście istnieją sposoby oraz techniki pomagające zniwelować lęk przed podróżą.
Wcześniejsze zaplanowanie podróży
Pozwoli zyskać poczucie kontroli nad wyjazdem. Organizacja wyjazdu na ostatnią chwilę potrafi zestresować każdego. Dlatego warto wcześniej zarezerwować nie tylko hotel Poznań, ale spisać listę wszystkich spraw do załatwienia przed podróżą oraz listę rzeczy do spakowania. Zajęcia związane z wyjazdem dobrze jest rozłożyć na kilka dni. Stopniowe realizowanie zadań z listy pozwoli odzyskać poczucie sprawczości i zminimalizuje stres przed podróżą.
Podział obowiązków
Osoby, które wybierają się w podróż z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi, mogą rozdzielić zadania związane z podróżą, tak by nie obciążały one nadmiernie tylko jednego uczestnika wyjazdu. Wspólne działania pomogą uniknąć przeciążenia i zredukują lęk przed wyjazdem. Rezerwacja hotelu, planowanie podróży, pakowanie walizki według listy – wszystkie te zadania naprawdę nie muszą spoczywać na barkach jednej osoby!
Planowanie przyjemności
Nawet wyjazd w celach służbowych może okazać całkiem przyjemny, o ile… przyjemności zostaną wcześniej zaplanowane! Warto wcześniej sprawdzić, która restauracja Poznań serwuje ulubione dania oraz jakie atrakcje warto zobaczyć w mieście. Kiedy nadejdą czarne myśli związane z wyjazdem, będzie można je wówczas zastąpić wizualizacją przyjemnych chwil, jakie czekają na miejscu.
Polecamy wybrać wygodny hotel, który będzie ostoją, swoistą oazą w czasie podróży. Hotel HP Park z lokalizacją w Poznaniu, Olsztynie i we Wrocławiu zapewnia swoim gościom komfortowy i bezstresowy pobyt, podczas którego mogą liczyć na pomoc i wsparcie doświadczonego personelu.
Szczera rozmowa czyni cuda
Tłumione emocje i lęki urastają w głowie przeżywającej je osoby do niebotycznych rozmiarów. Rozmowa o swoich obawach, strachu i emocjach z kimś bliskim pomaga rozładować emocje i odzyskać spokój. Na swojego powiernika warto wybrać osobę empatyczną, która nie będzie bagatelizować problemu, lecz pomoże spojrzeć na niego z bardziej obiektywnej perspektywy.
Praktykowanie uważnego oddechu
Prawidłowy, uważny oddech to technika regulacji stresu bardzo prosta, dostępna dla każdego, a często niedoceniana. Oddech zmienia się pod wpływem myśli i emocji: kiedy odczuwamy stres i niepokój, spłyca się i przyspiesza. Z kolei wykonywanie spokojnych, głębokich wdechów i wydechów pozwala wrócić do równowagi.
Na początku należy znaleźć spokojne miejsce, z dala od codziennego zgiełku. Kolejnym krokiem jest przyjęcie wygodnej pozycji i rozluźnienie mięśni. Następnie należy wziąć głęboki wdech nosem, tak by powietrze rozszerzyło żebra i nieco uniosło brzuch (wówczas aktywizuje się przepona). Wraz z wydechem ustami, brzuch znowu opada. Oddychanie w ten sposób warto praktykować w różnych sytuacjach stresowych, nie tylko związanych z podróżą.
Wyjazd może okazać się pozytywnym doświadczeniem, nawet dla osób, które przeżywają lęk przed podróżą. Wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu, podział obowiązków przy pakowaniu i załatwianiu formalności, wizualizacja przyjemności, które czekają na miejscu, szczera rozmowa z bliską osobą, praktykowanie uważnego oddechu – to wszystko może pomóc przezwyciężyć strach związany z wyjazdem i czerpać z niego przyjemność.