Check-in 25 Sep 23
Check-out 26 Sep 23
Co warto zobaczyć w Poznaniu - atrakcje Poznania

Co warto zobaczyć w Poznaniu - atrakcje Poznania

 1. HP Park Hotele
 2. Poznan HP Park Hotel
 3. Blog
 4. Co warto zobaczyć w Poznaniu - atrakcje Poznania
12 of January 2023

Poznań to miasto, które niewątpliwie warto odwiedzić. Wybór tej destynacji stanowi dobre rozwiązanie zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na dłuższy pobyt. Atrakcje Poznania jednocześnie przypadną do gustu osobom, które szczególnie zainteresowane są historią oraz architekturą oraz miłośnikom innych form rozrywki. Zachęcamy do zapoznania się z ogromem możliwości, jakie oferuje Poznań odwiedzającym go turystom.

Ciekawostki i atrakcje Poznania

Przed przyjazdem do stolicy Wielkopolski, warto poznać kilka interesujących informacji na jej temat. Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie gwara mieszkańców, która należy do tych najbardziej charakterystycznych w naszym kraju. Turyści doceniają również smak lokalnych wypieków. Głównie mowa tu o rogalach świętomarcińskich, przygotowywanych z okazji Dnia Świętego Marcina.

Ponadto, historyczny Poznań jest uważany za kolebkę polskiej państwowości. Podczas zwiedzania katedry, można np. napotkać symboliczny grobowiec pierwszych polskich władców - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Na terenie Poznania, jak i w jego okolicach, znajdują się liczne miejsca warte zobaczenia. Jeżeli jesteśmy tu pierwszy raz i wyłącznie na weekend, to najlepiej, abyśmy zwiedzanie rozpoczęli od tych najbardziej popularnych. Zatem co warto zobaczyć w Poznaniu? Podpowiadamy

Top 10 atrakcji w Poznaniu – tego nie można przegapić

Poznań słynie z wielu interesujących zabytków, ale nie tylko. Decydując się na przyjazd do stolicy Wielkopolski, można również spędzić czas na rozmaitych aktywnościach. Aby móc maksymalnie czerpać z atrakcji turystycznych, jakie oferuje miasto, najlepiej poświęcić więcej czasu na zwiedzanie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie warto odwiedzić Poznania choćby jedynie na weekend.

Żeby ułatwić wybór interesujących destynacji, postanowiliśmy stworzyć listę top 10 atrakcji Poznania, dzięki którym możliwe będzie doświadczenie jak największej ilości pozytywnych wrażeń z pobytu tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawianymi przez nas sugestiami.

Ostrów Tumski

To, co warto zobaczyć w Poznaniu, szczególnie jeśli chodzi o miłośników historii, to Ostrów Tumski. Ta wyspa jest historycznym centrum miasta, gdyż była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, które zapisały się na kartach historii naszego kraju. To właśnie na tym terenie Mieszko I i Bolesław Chrobry wznieśli gród, biskupstwo oraz pierwszą katedrę. Zaś w XVI wieku powstała tutaj pierwsza polska akademia humanistyczna, do której uczęszczali adepci nauk z całej Polski. Przechadzając się po Ostrowie Tumskim, miejscami wartymi zobaczenia są:

 • Rezerwat Archeologiczny Genius Loci,
 • Muzeum Archidiecezjalne – budynek Akademii Lubrańskiego,
 • Katedra Poznańska,
 • Ruiny Palatium,
 • Kościół Najświętszej Marii Panny,
 • Brama Poznańska ICHOT.

Doskonałym uzupełnieniem wycieczki po Ostrowie Tumskim będzie spacer treścią questu „Początek Polski w Poznaniu”. Prowadzi on najważniejszymi miejscami na wyspie, a dodatkowo omawia kilka ciekawostek, na które turyści nie zwróciliby uwagi.

Śródka – dzielnica Poznania

Kolejny punkt na turystycznej mapie Poznania, zasługujący na miejsce w top 10 atrakcji stolicy Wielkopolski, to Śródka. Historycznie była ona miejscem, w którym nie żyło się zbyt ciekawie. Ze względu na fakt, że otaczał ją system umocnień poznańskiej twierdzy Śródka, nie miała możliwości rozwijania się. To natomiast negatywnie wpływało na warunki bytowe zamieszkujących ją osób. Z czasem okolica złapała nieco oddechu, a wszystko za sprawą rozebrania fortecznych konstrukcji i połączenia jej Mostem Jordana z Ostrowem Tumskim.

Obecnie, miejsce to stanowi doskonały pomysł na przedłużenie spaceru od Bramy Poznania. Znajduje się tam popularny śródczański mural, który gości na wielu zdjęciach. Ponadto, na parterach kamienic swoją działalność prowadzą lokale gastronomiczne, które niewątpliwie warto odwiedzić.

Wycieczka na Maltę (poznańską)

Jezioro Maltańskie znajduje się nieopodal Śródki. To doskonałe miejsce na odpoczynek oraz uprawianie sportów wodnych. Dostępne są tam tory kajakarskie, Termy Maltańskie i, co rzadko spotykane – wyciąg narciarski. Potwierdzenie tego, że jest to rzeczywiście miejsce wszelkich sportów stanowi fakt, jak z wielu atrakcji można tam korzystać. Mowa tu m.in. o:

 • Saneczkach,
 • Golfie,
 • Aquaparku,
 • Parkach linowych.

Ponadto osoby uprawiające jogging, jeżdżące na rowerach czy rolkach, również odnajdą się ze swoimi pasjami na tych terenach. Obwód akwenu wynosi 5 km, więc jest to również rewelacyjne miejsce na przyjemny spacer.

Chwaliszewo i rzeka Warta

Spacerując ulicą Chwaliszewo lub wzdłuż Warty, można zagłębić się w część miasta, gdzie niegdyś prężnie działały porty rzeczne, elektrownia i wodociągi. Obecnie bulwary nad Wartą pomiędzy mostami Chrobrego i Św. Rocha są miejscami rekreacyjnymi, cieszącymi się dużą popularnością. Można tu pograć w siatkówkę plażową, odwiedzić słynne Kontenery (KontenerArt) i odpocząć na plażowych leżakach z orzeźwiającym napojem w ręku. Można tam również zjeść coś pysznego i zwyczajnie miło spędzić czas. Są to niewątpliwie te z atrakcji Poznania, które przypadną do gustu osobom lubiącym bardziej nowoczesne formy rozrywki.

Stary Rynek i okolice

Stary Rynek w Poznaniu to kolejny z punktów, na turystycznej mapie stolicy Wielkopolski. Klimatyczne uliczki, piękne budynki kryjące w sobie wiele historycznych wydarzeń, niewątpliwie zainteresują miłośników historii i architektury. Na Starym Rynku poznańskim można zobaczyć m.in.:

 • Ratusz,
 • Pomnik Bamberki,
 • Dawny Odwach i Muzeum Powstania Wielkopolskiego,
 • Zamek Królewski,
 • Muzeum Archeologiczne,
 • Poznańskie mury miejskie,
 • Przyrynkowe kolorowe kamienice i kamieniczki.

Osoby, które nie przepadają za zwiedzaniem muzeów i innych zabytków, również upodobają sobie poznański rynek. Jest to przepiękne, niezwykle klimatyczne miejsce, po którym warto się przespacerować, a także wstąpić na obiad i deser do jednego ze znajdujących się tam lokali.

Ścieżka w koronach drzew

Interesujące atrakcje Poznania to nie tylko miejsca historyczne. Odwiedzając stolicę Wielkopolski, warto udać się na spacer ścieżką w koronach drzew. Jest to wyjątkowa kładka o wysokości 13 metrów, która prowadzi właśnie pomiędzy koronami drzew. Wybór tego miejsca to doskonały sposób na obcowanie z przyrodą. Długość ścieżki mierzy 250 metrów. Jej integralną częścią jest punkt wypoczynkowo- widokowy, z którego można podziwiać okoliczną przyrodę.

Okolice placu Wolności i Muzeum Narodowe w Poznaniu

Kolejnym punktem, na liście top 10 atrakcji w Poznaniu jest Fontanna Wolności, zachwycająca swoim kształtem. Wokół niej bawią się dzieci i przesiadują osoby starsze. Znajduje się tam Biblioteka Raczyńskich oraz Arkadia, która stanowiła niegdyś gmach teatru.

Turyści, którzy lubią zwiedzać muzea i jest to dla nich ważne podczas odkrywania nowych destynacji, z całą pewnością powinny udać się do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dostępna jest tam m.in. największa w Polsce kolekcja obrazów Jacka Malczewskiego oraz zbiór portretów trumiennych.

Muzeum Powstania Poznańskiego

To, co warto odwiedzić w Poznaniu, to również Muzeum Powstania Poznańskiego. Znajduje się tam wystawa opowiadająca o wydarzeniach z czerwca 1956 roku. Co ciekawe, to właśnie na tym placu, gdzie obecnie znajduje się budynek muzeum, miała miejsce kulminacyjna demonstracja w czerwcu 1956 roku.

Stare ZOO

To miejsce, które obecnie nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, choć nadal jest zamieszkiwane przez niektóre zwierzęta. Bardziej wymagające i egzotyczne osobniki, zostały przeniesione do nowego lokalu przy Jeziorze Maltańskim. W starym ZOO zostały jedynie małpy, lisy oraz świnki. Obecnie, Poznaniacy traktują je jako bezpłatny, ogólnodostępny park, stanowiący urozmaicenie dla rodzinnych spacerów.

Palmiarnia Poznańska

Wyżej opisane miejsca warte zobaczenia w Poznaniu to nie wszystko. Będąc w stolicy Wielkopolski, naszej uwadze nie powinna umknąć Palmiarnia Poznańska. Jest ona największa w Polsce i zajmuje 5. miejsce w Europie. Spacerując po palmiarni można zobaczyć wiele pięknych roślin, a także poczuć ciepło i panujący tam tropikalny klimat. Miejsce to zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom egzotycznej roślinności. Sprawdzi się również wtedy, gdy pogoda za oknem nie zachęci do przebywania na zewnątrz.

Gdzie zatrzymać się podczas pobytu w Poznaniu?

Żeby wyjazd był w pełni udany, warto wybrać miejsce na nocleg, które zapewni komfort i umożliwi wygodny odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. W tej roli doskonale sprawdzi się nasz trzygwiazdkowy Hotel HP Park Plaza w Poznaniu.

Prowadzony przez nas obiekt znajduje się w malowniczej okolicy, nad Jeziorem Maltańskim. Lokalizacja w pięknej, spokojnej i zielonej okolicy, z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie blisko jego centrum sprawia, że jest to doskonała baza wypadowa zarówno na pobyt w pojedynkę, we dwoje, jak i w gronie rodzinnym.

Klienci, którzy odwiedzają nasz hotel mogą liczyć między innymi na takie udogodnienia jak:

 • monitorowany parking na 80 samochodów osobowych i dla 3 autokarów,
 • 97 klimatyzowanych, komfortowych pokoi z widokiem na Jezioro Maltańskie,
 • infrastruktura obiektu przystosowana do pobytu osób niepełnosprawnych,
 • doświadczony personel dostępny przez całą dobę,
 • dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Ponadto, korzystający z naszych usług goście, mają możliwość stołowania się w restauracji hotelu Bistro PARK Restaurant, którą dowodzi utalentowany, wielokrotnie nagradzany Szef Kuchni. Połączenie jego doświadczenia z niezwykle wyrafinowanym smakiem sprawiają, że dania które przyrządza, stanowią prawdziwą ucztę dla zmysłów spożywających je osób.

Co istotne, w restauracji serwowane są potrawy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby naszych klientów. Oferujemy posiłki wegetariańskie czy potrawy, które powstają z myślą o wspieraniu aktywnego trybu życia. Można skosztować u nas także regionalnych przysmaków, wywodzących się z tradycyjnej kuchni Wielkopolski.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego hotelu. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania wyczerpujących informacji w interesujących Państwa sprawach.

Photo gifts
Recieve gifts and discounts with the HP Park program Details coming soon
Other events
Choose your hotel
 • HP Park Plaza Hotel Wrocław
 • Hotel HP Park Olsztyn
 • HP Park Hotel Poznań
Check-in 25 Sep 23
Check-out 26 Sep 23
Book Choose your hotel

In order to provide services at the highest level, the Website uses cookies saved in the browser's memory . Detailed information on the purpose of their use and the possibility to change cookie settings can be found in the Privacy Policy.
By clicking ACCEPT ALL, you agree to the use of technologies such as cookies and to the processing of your personal data collected on the Internet, such as IP addresses and cookie IDs, for marketing purposes(including automatically matching ads to your interests and measuring their performance) by B&D Hotels S.A., Barska 28/30, 02-315, Warszawa . You can change cookie settings in the settings.

Manage privacy settings
Cookies necessary for the operation of the website

Cookies necessary for the operation of the services available on the website, enabling the viewing of offers, making reservations, supporting security mechanisms, among others: authentication of users and detection of abuse.

Analytical cookies

Cookies allow the collection of information about the user's use of the website to optimize its functioning and to adapt to the user's expectations.

Marketing cookies

Cookies allow the display of marketing content tailored to user's preferences, and the sending of notifications about marketing offers corresponding to their interests, including product information as well as information about services provided by the website administrator and third parties.

Your preferences have not yet been saved